2014 m. lapkričio 11 d., antradienis

Galinis kiemas

Galinį – ūkinį, tarnybinį, „užpakalinį“ kiemą galima įvardinti ir kur kas romantiškiau – štai, įmanoma jį pavadinti Dubovičiaus arba Karmelitų kiemu.

Mat XVII amžiaus pradžioje šioje vietoje jau buvęs didelis kiemas ir iš vienos pusės išsidėstę pastatai priklausė garbiajam miesto burmistrui Ignotui Dubovičiui, o po šio mirties (ir net du šimtus metų) – basiesiems karmelitams.

Žvilgsnis į galinį kiemą pro K.Varnelio namų-muziejaus langą
Kairėje - buvę Dubovičiaus ar karmelitų ūkiniai pastatai, priekyje - Jėzuitų vienuolynas


Dar taip pat šis kiemas gali turėti ir Jėzuitų ar buvusio „Maskvos“ kino teatro titulus. Iš vienos pusės, per visą ilgąją kraštinę kiemas ribojasi su buvusiuoju jėzuitų vienuolynu (dabar – gimnazija), puikiai atrodo renesansinis buvusių Profesų namų atikas, kitame gale stūkso galingi Šv. Kazimiero bažnyčios mūrai. Bažnyčia iš šio šono, beje, regisi ypač įspūdingai. Tie, kurie lankydavosi „Maskvos“ kino teatre sovietiniais metais (pagal Gedimino Baravyko projektą pastatytame 1977 metais), prisimintų, kad po seanso (tarkime, pasižiūrėjus „Krokodilo Dandžio nuotykius“) lauk būdavo išeinama būtent čia. 

Bet žvelgiant iš K.Varnelio namų-muziejaus regos taško, tai viso labo ūkinis, dar tiksliau – Automobilio kiemas, nes kuomet Profesorius buvo gyvas, čia stovėdavo jo iš Amerikos kartu atsivežtas Oldsmobile markės automobilis.

Dešinėje - K.Varnelio oldsmobilis
Visgi – kiemas ūkinis, galinis, bet turtingas praeities reliktais....

Ūkinę šio kiemo prigimtį puikiai atskleidžia ir neseniai vykę žemės kasimo darbai (atnaujinant kanalizaciją ar elektros laidus), kurių metu į saulės šviesą buvo išversta daugybė gyvulinės kilmės kaulų ir ragų. Tradicija nesikeičia, tegul ir paverčiant šį kiemą nykoka automobilių stovėjimo aikštele. 

Ragai iš tranšėjos kieme
Patekti į šį kiemą galima pro dabartinį Higienos institutą, (virš po karo atstatyto ir paaukštinto pastato arkos kabo lenta, pažyminti, kad „iš šių namų 1824 XI 6 (25) išvyko ištremtas į Rusiją Adomas Mickevičius, visam laikui palikdamas Vilnių“), praėjus kuplių tujų juostą su profesoriaus Jozefo Franko paminklu. 

J.Franko paminklas
Vienas pagrindinių šio kiemo akcentų ir puošmenų yra kampinis kontraforsas ir ypač dviejų dalių arka, jungianti buvusius ūkinius, tarnybinius karmelitų valdos namus (arklides ar vežimines) su buvusiuoju Masalskių namu (dabar tai irgi K.Varnelio namai-muziejus).

Kontraforsas
Dviejų dalių arkada
Arkada, skirianti ir jungianti
Šv. Kazimieras. Tik iš šio kiemo taip gerai matyti bažnyčios centrinę navą remiantys kontraforsai
Išversti pamatų (?) akmenys kieme
Aukščiau esančioje nuotraukoje užfiksuota elektros pastotė uždengia tokias Profesų namų nišas
Šiandieninis požiūris į paveldą negali "nedžiuginti"...
Jėzuitų gimnazistų grafičiai

Profesų namų atikas viršuje
Dar vienas paminklosauginis požiūris - elektros dėžės įkomponuotos gerokai nudaužius XVII amžiaus pradžios kontraforsą...
Plius pikantiški gimnazistų užrašai Komentarų nėra:

Rašyti komentarą